OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Úvodná stránka » Splav Váhu: Bešeňová - Ružomberok - Kraľovany » Úsek č.4: Salaš Krajinka - Ľubochňa

ÚSEK č.4
SALAŠ KRAJINKA - ĽUBOCHŇA

dĺžka: cca 6,5 km
čas: cca 50 min.
vodočet Hubová: min. 54 cm


Zobraziť Splav Salaš Krajinka - Ľubochňa na väčšej mape

Úsek do Ľubochne pokračuje prehliadkou fascinujúcej prírody Veľkej Fatry. Po kratšej rovinke k nám z ľavej strany priteká Bystrý potok, ktorý vytvoril rovnomennú dolinku v severnej časti Veľkej Fatry. Nasleduje krásny meander Váhu s lomom na pravej strane. Za meandrom je pravostranný prítok potoka, ktorý vytvára pomerne masívny štrkový nános, čím značne zužuje koryto, zrýchľuje tok a vytvára zaujímavé pereje. Po pereji zbadáme prvé domy na pravej strane, ktoré kedysi spájala s hlavnou cestou kompa. Jej pozostatok v podobe oceľového lana môže byť v prípade extrémne vysokej hladiny prekážkou v plavbe. Zhruba 300 metrov za kompou sa tok Váhu rozdeľuje a vytvára ostrov v strede rieky. Odporúčame plavbu po pravej strane, kde je pekná perej. Pomaly sa plavíte medzi obcami Švošov na pravom brehu a Hubová na ľavom brehu. Obe obce spája zaujímavý povrazový most pre peších. Voda je pokojná a splavná v celej šírke. Za mostom tok zrýchľuje až po koniec Hubovej, kde nás čaká ostrá pravotočivá zákruta s perejou a za ňou už pokojná rovinka až do Ľubochne. V Ľubochni vystupujete za cestným mostom vľavo, na mieste prítoku horského potoka Ľubochnianka. Ten vo Veľkej Fatre vytvoril jednu z najdlhších dolín na Slovensku, v dĺžke 25 km, ktorá končí kotlinami v úbočiach Ploskej a Čierneho kameňa.
Vychutnajte si atmosféru divočiny a vôňu pralesa v doline, ktorá je domovom najväčších slovenských šeliem - medveďa hnedého a rysa ostrovida . Alebo sa len na chvíľku zastavte a pokochajte sa jedinečnou architektúrou starej kúpeľnej obce plnej fascinujúcich zaujímavostí - napríklad malá vodná elektráreň, ktorá poháňala prvú elektrifikovanú lesnú železnicu v strednej Európe.


Obrovo - to je zábava!

Obrova žinka - ZipLine Ružomberok

ruzomberok.bike

Kontakt

Liptov Active, s.r.o.
Pod Ostrô 2
034 03 Ružomberok
+421 911 294 734
+421 907 326 242
+421 905 145 809